Turystyka Dolnyśląsk

 
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
This text is replaced by the Flash movie.
Advertisement
SZCZAWNO ZDRÓJ Drukuj Wyślij znajomemu

Szczawno ZdrójPowiat: wałbrzyski
Gmina: Wałbrzych

Położenie i klimat
Szczawno Zdrój leży u podnóża góry Chełmiec, w dolinie potoku Szczawnik. Panuje tu klimat łagodny i orzeźwiający dzięki mieszaniu się wpływów: kontynentalnego i oceanicznego. Uzdrowisko jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku.

Rys historyczny
Pierwszą wzmiankę o wsi książęcej odnaleźć można w „Księdze Henrykowskiej” z 1221 r. Pod koniec XIII w. wieś włączono do dóbr Zamku Książ. Jej losy zmieniały się wraz z dziejami zamku. Prawa miejskie Szczawno Zdrój uzyskało w 1945 r. Właściwości lecznicze występujących tu wód mineralnych znane są i wykorzystywane od kilku stuleci, ale po raz pierwszy zbadał je i potwierdził ich właściwości nadworny lekarz Hochbergów - Caspar Schwenckfeldt w 1598 r. Od 1816 r., z inicjatywy dr Augusta Zemplina, następował intensywny rozwój uzdrowiska.

Szczawno ZdrójLecznictwo
Liczne zabiegi i rehabilitacja przyciąga do Szczawna zarówno kuracjuszy, jak i osoby pragnące odnowy biologicznej i SPA. Wykonywane zabiegi to m.in. wodolecznictwo, krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, masaże, komora pneumatyczna.  

Wydarzenia i atrakcje
Szczawno Zdrój jest organizatorem cyklicznych imprez kulturalnych: Ogólnopolska Giełda Kabaretowa „Przewałka”, koncerty w ramach festiwalu „Wratislavia Cantans”, koncert kolęd i pastorałek czy Festiwal Henryka Wieniawskiego. Niekwestionowaną dla turystów atrakcję stanowi leżący w sąsiedztwie Szczawna zamek Książ - zbudowany w XIII w. przez Bolka Świdnickiego. Obok zamku znajdują się stylowe zabudowania Stadniny Ogierów, gdzie odbywają się zawody hippiczne i międzynarodowe aukcje konia wierzchowego. W Szczawnie skorzystać można również w oferty licznych obiektów sportowych, m in. kortów tenisowych, basenu otwartego oraz boiska sportowego, czy ośrodka jeździeckiego „Dworzysko”.

Dojazd: Wrocław-Szczawno Zdrój PKP, PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67, Droga 8 (E67), Droga 35, Droga 376, Droga 375 (376); 73,4 km

Kontakt
„Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy”, ul. H. Sienkiewicza 1
tel. +48 74 8435105
„Dom Zdrojowy”, ul. Kolejowa 14
tel. +48 74 8493130
Uzdrowiskowy Szpital Dziecięcy „Zuch”, ul. H. Sienkiewicza 10
tel. +48 74 8493274
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uzdrowisko Szczawno - Jedlina, ul. Ratuszowa 1, 58-310 Szczawno Zdrój
Sanatorium Uzdrowiskowe "Azalia" ul. Ofiar Katynia 3-5 58-310 Szczawno-Zdrój tel. 74 664-26-30,
e-mail: biuro.azalia@sanatoria-dolnoslaskie.pl
 
następny artykuł »

Newsletter


Serwis internetowy jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach projektu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego p.n. "Promocja markowych produktów turystycznych Dolnego Śląska".