Turystyka Dolnyśląsk

 
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
This text is replaced by the Flash movie.
Advertisement
BAZYLIKA ŚW. JADWIGI W TRZEBNICY Drukuj Wyślij znajomemu

Bazylika św. Jadwigi w TrzebnicyPowiat: trzebnicki
Gmina: Trzebnica

Położenie
W leżącym wśród malowniczych lasów Wzgórz Trzebnickich mieście Trzebnica znajduje się sanktuarium - jedno z najstarszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.

Rys historyczny:
Trzebnica to przede wszystkim miasto życia i działalności św. Jadwigi, która w 1202 r. wraz ze swoim mężem – księciem Henrykiem Brodatym ufundowali Klasztor i Bazylikę. Pierwszą część budowli ukończono już w 1214 r., a 5 lat później nastąpiło uroczyste poświęcenie świątyni pod wezwaniem NMP i św. Bartłomieja Apostoła. Opactwo formalnie zaczęło należeć do zakonu cysterskiego od 1218 r.

Bazylika św. Jadwigi w TrzebnicyWspółczesność
Bazylika Św. Jadwigi - kościół zbudowany pod wezwaniem Św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi. Trzebnickie Sanktuarium, które w ostatni czasie zyskało statut Sanktuarium Międzynarodowego, jest też jednym z największych tego typu budowli w Europie Środkowej. Opiekę na obiektem sprawują Księża Salwatorianie i Siostry Boromeuszki. Wewnątrz, pośrodku prezbiterium uwagę zwraca podwójny nagrobek Henryka I Brodatego i mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena. Po obu stronach prezbiterium, położone są kaplice: św. Jana i św. Jadwigi. W XIII-wiecznej wczesnogotyckiej kaplicy św. Jadwigi Śląskiej warto zobaczyć stojący pośrodku, barokowy sarkofag świętej. Z kościołem sąsiaduje okazały dawny klasztor cysterek, jeden z dwunastu największych XIII-wiecznych zabytków architektury sakralnej w środkowej Europie. Na granicy miasta w Lesie Bukowym znajdziemy interesujący zespół sakralny złożony z neogotyckiego kościółka - dawnej pustelni i kalwarii z murowanymi kapliczkami z XVIII w.

Dojazd: Wrocław-Trzebnica; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 340; 24,7 km

Kontakt
Klasztor Boromeuszek w Trzebnicy, ul. Jana Pawła II 3, 355-100 Trzebnica
tel. +48 71 3874100
email: smcb@boromeuszki.pl
www.boromeuszki.pl
Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy, ul. Jana Pawła II, 355-100 Trzebnica
tel. +48 71 3121118 , +48 71 3121415 fax. +48 71 3870713
www.adalbertus.katowice.opoka.org.pl/trzebnica.htm

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Newsletter


Serwis internetowy jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach projektu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego p.n. "Promocja markowych produktów turystycznych Dolnego Śląska".